Özgüven Üzerine
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

Özgüven Üzerine

15 Mart 2020 - 11:50

Özgüven, kişinin kendi şahsına yönelik olarak iyi , olumlu duygular geliştirmesi olarak tanımlanıyor.Bir başka tanıma göre ise “yüreklilik, cesaret” veya kişinin kendine güvenme duygusu olarak tanımlanır. Bu kendine güvenme sadece belirli alanlar üzerinde değilde, örneğin sosyal ilişkilerden iş yaşamına, aile ortamından kadın erkek ilişkilerine kadar hemen hemen her alanda kendini gösteriyor. Yapılan araştırmaların genel sonucu olarak özgüven duygusu gelişmiş ve yüksek bireylerin, özgüveni yeterince gelişmemiş kişilere göre daha başarılı olduğunu net bir şekilde gösteriyor. Özgüven problemi olan kişilede yeterli bilgi ve donanıma sahip olsalar bile göz temaması kuramama, hata yapma korkusu, tereddüt, başkalarının düşüncelerini fazla önemseme gibi durumlardan ötürü sosyal ve iş yaşamlarında hak ettiği statülere gelemiyorlar veya gelmekte zorlanıyorlar. Özgüveni düşük bireylerde sık sık rastlanan düşüncelerden bazıları ise  ; yapamam edemem ve genellikle başarısız olacağını düşünmesi, kendisini devamlı olarak başka kişilerle kıyaslama , kendisini sürekli olarak eleştirme, karşı cinsle olan ilişkilerinde sürekli olarak beğenilmeme ve reddedilme endişesi, eleştirilmekten çekindikleri için düşüncelerini genellikle ifade etmeyip kendilerine saklama vb… bu saydığımız örnekleri aslında daha çoğaltabiliriz.

Yapılan çalışmalar ve alınan sonuçlara göre ise özgüven probleminin üstesinden kişi istedikten sonra gelebiliyor . Peki; özgüven problemi yaşayan bireyler bu gibi durumların üstesinden nasıl gelebilir ? Bununla ilgili olarak birkaç tavsiye vermek gerekirse ;

 • Olumsuz yönlerinizden çok olumlu yönleriniz üzerine odaklanın
 • Spor, sosyal, kültürel etkinliklerde sık sık bulunmaya çalışın.
 • Pozitif düşünün ; olaylara olumsuz yaklaşmaktan vazgeçin.
 • Yerine göre risk almaktan kaçınmayın.
 • Aşırı mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçin
 • Hem fiziksel hem duygusal olarak kendinizi sevin

 

Sonuç olarak; özgüven için hayata karşı biraz dik durmak ve geleceğe pozitif bir enerjiyle güvenle bakmak gerekmektedir. Bu bakış açısı hayatınıza yeni bir ufuk kazandıracaktır.

 

Bu yazı 6797 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Semanur Seçen
  3 hafta önce
  Yazdıklarınız o kadar doğru ki tamda bu durumda olup ama Bi türlü dışa vurmayan, insan içine çıkamayanlar var.. Yazınız çok bilgilendirici olmuş sultan hanım teşekkürler
 • Gonca ulas
  3 hafta önce
  Gene başarılı bir yazı olmuş tebrikler.
 • Nalan duru
  3 hafta önce
  Özgüvensiz insanlar , genelde iyi bir çocukluk geciremeyenler de görülüyor iyi bir yazi olmuş bilgilendirmek adina sultan hanım. Bir diger yazinizi bekliyoruz sabirsizlikla.