Reklam
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

SUÇ VE CEZA

28 Temmuz 2020 - 09:40

Bilindiği üzere Suç Ve Ceza Dostoyevski'nin en ünlü romanlarından birisidir. 1866 yılında yayınlanan eser pskolojik derinlikleri ve topluma tuttuğu aynayla en çok konuşulan eserlerden birisi oldu. Biz romana girmeden sadece kavramlar üzerinde duralım.

Suç nedir? Suç, kamu düzeni tarafından yapılması yasak olarak belirlenmiş, yapıldığında da kanun koyucu tarafından ceza veya güvenlik tedbiri şeklinde bir yaptırımla karşılaşan fiilleri ifade eder.

İnsanlar bilerek ya da bilmeyerek bir şekilde suç işliyor.

Sürekli olarak TV,Sosyal medya ve gazetelerden insanların suç işlediğini görüyoruz.

Sizce insan neden suç işler, o insanları suç işlemeye yönelten nedenler nelerdir?

Bu sorunun cevabı çok farklı ve kapsamlı olarak değerlendirilmelidir. Öncelikle olarak ekonomik sepepler üzerinde durmak gerekiyor. Bir atasözü var " Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar" diye, dünyaya ve topluma baktığımız zaman eşitlikten söz edemeyiz. Bazı insanlar refah ve mutluluk içinde yaşarken, toplumun bir kesiminin çok zor şartlar altında hayatını sürdürmeye çalıştığını biliyoruz ekonomik durumun yarattığı etki, yaşam koşulları ve kişinin yaşadıkları bu noktada etkili oluyor.

Tabi burda kişinin karekteristlik özelliği ve yaşadığı çevrede büyük önemli. Bazı insanlar gerek yapısal gerekse yaşadığı çevreninde etkisiyle, suç işlemeye daha meyiili ve bu tarz fiileri devam ettirmekte bir sakınca görmüyor.

Suça sürüklenen çocuklarda da durum çok farklı değil aslında. Günümüzde suça yönelmiş çocukların sayısındaki artış dikkat çekmektedir. Çocuklarda sebepler incelendiği zaman en başta sevgi yoksunluğu dikkati çekmektedir. Yapılan araştırmalara göre yetiştirme yurtlarında büyüyen çocuklarda suç işleme oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Aynı zamanda çocuğun içerisinde bulunduğu arkadaş çevresi de bu noktada önemli bir yer tutuyor.

Bir diğer etken ise internet,bilgisayar oyunları ve filmler. Şiddet içerikli oyunlar oynamak yada film izlemek çocukları bu noktada şiddete daha yatkın hale getiriyor. Sürekli bu tarz görsellere maruz olan çocuk film yada oyundakileri bir noktadan sonra normal karşılıyor.

Sonuç olarak çocuklar bir toplumun temelini ve geleceğini oluşturuyor.Çocukların suça yönelmesini önleyecek çözümlerin üretilmesi çok önemlidir ve toplumsal bir görevdir ve bu görev bir nevi hepimize düşüyor. İnanıyorum ki gerekli özen gösterildiğinde büyük bir mesafe katedilecektir.

Bütün insanlığa suç ve cezadan uzak bir yaşam diliyorum.

Bu yazı 8617 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • M. ince
  1 hafta önce
  Suçların yanın da cezalar hafif caydırıcı olmuyor ve her gecen gün suç işleme sayısı artiyor daha sıkı cezalrın düzenlenmesi lazim benim şahsı fikrim.
 • Hanife celebi
  1 hafta önce
  Toplumun kanayan yarasina deginmişsiniz bu gaste nin yazlarını takip ediyorum ve sizin yazılarınız favrilerim arasın da cok güzel konulari kaleme aliyorsunuz kaleminize sağlık.