Yazılı Basın Bitkisel Hayatta
Sultan ÖZ

Sultan ÖZ

Yazılı Basın Bitkisel Hayatta

30 Haziran 2020 - 01:38

Akıllı telefonlar, tabletler,laptoplar… Bunlardan en az bir veya birkaçına bir çoğumuz sahibiz. Hal böyle oluncada bilgiye ulaşmak artık bir tık uzağımızda oluyor.

Bugün teknolojinin sağladığı imkanlarla yeni bir medya düzeninin içindeyiz artık. Değişim kaçınılmaz ve geri döndürülmez biçimde başladı artık.

Çok uzun süredir dile getirilmekte olan “ kağıt ve yazılı basın bitiyor” söylemleri hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte, sosyal medya ve internetin hayatımızda ki yerini giderek zirveye çıkarması yıllardır devam eden gazete ve dergilerin sonunu getirdi. Geçmiş dönemlerle kıyaslandığı vakit gazetelerin tiraj oranlarının ciddi anlamda düştüğü görülecektir. Bu hayatımızda çok uzun süredir yer alan bir devrin sonunun ciddi ciddi geldiğini göstermektedir.  O atılan efsane gazete manşetleri, magazin ekleri, bulmacalar, eskiden çok sık yapılan eylemlerden birisi olan gazete kuponu biriktirip ürün alma tamamen tarih olacak gibi görünüyor.

Gündemi yazılı olarak takip eden, gazete okuyan kitlenin yaş ortalamasının bugün 50 yaş üzeri olduğu saptanmıştır. Bu okurların çoğu internet ve dijital ortamlardan uzakta kalan gelenekçi kesim. Bu kişilerin bazıları canlı olarak kağıda dokunmanın onu okurken aldığı tadı internette bulamadıklarını söylüyorlar.

Bir kısım ise berber,kırathane,terzi vb.  meslekler uğraşan kesimin müşterilerinin beklerken canının sıkılmaması için gazete alıp koymaktadır. Yoksa diğer türlü gündemi takip etmek için gidip gazete alan insanlar sayıca çok azdır.

Hal böyle olunca yıllardır yayın hayatına devam eden Radikal,Vatan ve yakın tarihte Habertürk gibi gazeteler kağıt baskıya son verip dijital olarak yayın hayatına devam etmektedirler.

Bundan sonraki durum nasıl olur ? Gazeteler halen günlük olarak iş yerlerine gelen müşterileri için sıkılmaması için gazete okuyan esnaflarla yada gazete kağıtlarını eşya paketleme, cam silme gibi kullananlar sayesinde ayakta kalır mı yoksa bir gün bize ayrılan kağıdın sonuna geldik mi derler ? Siz ne düşünüyorsunuz ?

Bu yazı 11600 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Deniz Kalkanoğlu
  6 gün önce
  Ben gazetelerin devamından yanayım. Zira ağaç kesme konusunda gazeteye gelene kadar o kadar saçma şeyler basılıyor ki saysak gazetelere sıra gelmez. Eskiler der ya hani eline almanın tadı başkadır diye, çok katılıyorum çünkü haberleri elimizde hissetmenin tadı başkadır hep. Evet teknoloji ilerledi online haber siteleri var ama biz teknolojiyle o kadar bağımlı olduk ki haber okurken olsun kağıt alalım elimize. Yazınız için teşekkürler. Kaleminize sağlık
 • Ülkü hoca
  1 hafta önce
  ✍️kaleminize saglik güzel bir konuya teams etmişsiniz malesef bitiyor.
 • Ufuk
  1 hafta önce
  Ben teknolejiden yanayim boylece daha az ağaç katledilr bence de yazili basin bitsin.
 • Nalan duru
  1 hafta önce
  Olaylari yorulamanız bir harika size ulaşmak istiyorum ulaşabilecegim bi no vere bilirmisiniz.
 • Sultan Öz
  1 hafta önce
  ozsultan941@gmail.com bu mail adresimden ulaşabilirsiniz. Sevgiler
 • Qkubra okur
  1 hafta önce
  Tekneloji bizim siyomuz oldu boyle olunca eski ne varsa tukendi.