"Ben Yaptım Oldu Belediyeciliği'ne devam mı?"
Reklam
Yusuf AĞAŞE

Yusuf AĞAŞE

"Ben Yaptım Oldu Belediyeciliği'ne devam mı?"

08 Ocak 2020 - 11:57

Geçtiğimiz günlerde Kocasinan Belediyesi Meclisi yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Ben de meclis toplantısını takip etmek adına orada bulundum.
 
Beni az çok bilen bilir yazılarımda ''O bunu demiş, bu şunu demiş'' göremezsiniz -miş, -muş, hiçbir zaman hayatımda da yazılarımda da yoktur. Bu yazdığım yazı da aynen böyle. Gittim, gördüm ve yazıyorum.
 
Ben bütün insanları severim, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar ve İyi Parti Kocasinan Meclis Üyesi Kazım Yücel beyi de sadece siyasi olarak değil şahıs olarak da çok sayar ve severim. Çünkü ortaya koydukları karakteri ve duruşlarını, net olmalarını seviyorum diye hep belirtmiştim. Ama bu demek değil ki gördüğüm olayları varsa yanlışları veya doğruları gördüğüm halde yazmayacağım. Şimdi okuyacağınız yazıyı da yine bu bağlamda kaleme aldım.
 
Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda 11 gündem maddesi görüşüldü ve karara bağlandı.
 
Meclis toplantısında 3. Madde oylanırken İYİ Parti Meclis üyeleri ile Başkan Ahmet Çolakbayrakdar arasında karşılıklı sözlü tartışmalar yaşandı.
 
3. Madde oylanırken, yaşanan sözlü tartışmada İYİ Parti Kocasinan Meclis üyesi Kazım Yücel, muhalefet olarak dışarıda bırakılmak istendiklerini söyledi. 

Denetim Komisyonu'nun 3 üyeden oluşması durumunda muhalefet olarak dışarıda bırakılamayacaklarını ifade eden Yücel, "Bu madde üzerinden yapılmak istenen, eğer muhalefeti dışarıda tutmak için yapılan uygulama çabasıysa bu çok çirkin bir davranış" dedi.
 
Yücel, Belediye meclis üyelerinin 38 kişiden oluştuğunu ifade ederek yönetmeliğe göre yüzde otuz oy alarak seçilen İyi Parti Meclis Üyelerinin denetim komisyonunda olmalarının yasal zorunluluk olduğunu söyledi.
 
Tabi ki Meclis toplantısının ilerleyen dakikalarında arkada oturmuş toplantıyı izlerken ilginç ve dikkatimi çeken daha farklı bir olay yaşandı.  Meclis üyesi Esef Özkan'ın elinde bir belge vardı ve o belgenin altında imzası bulunan Zabıta Müdürü’nün ismi başka, ama bizim bildiğimiz zabıta müdürü başka. Doğal olarak ben şaşırdım, daha sonra zaten Esef bey ''Başkanım buradaki imza başka isim, ama bizim bildiğimiz zabıta müdürü aslında başkası, nasıl oluyor?'' dediğinde ise Başkan Ahmet Çolakbayrakdar ''Yeni atandı.'' dedi.
 
Bu arada şu detayı da anlatmak isterim kendi ikamet ettiğim evin bina olarak sıkıntıları vardı, ben de binanın yöneticisi olarak bir kaç sefer zabıta müdürümüzü ziyarete gittim. Hatta meclis toplantısının olduğu günde aynı konuyla alakalı akıl almak için yanındaydım, görüşmemiz bittikten sonra meclis toplantısına geçtim. Benim de aklıma bu yaşananlardan sonra ''Hangi ara zabıta müdürü ataması yapıldı'' sorusu geldi.
 
Ben bu konunun üzerine gidilmesi kanaatindeyim ve ister istemez aklıma şu sorular geliyor.
 

 1. Son 5 yılda Zabıta Müdürlüğü Kadrosunda değişik yapıldı mı? Yapıldıysa eğer imzası bulunan müdür neden makamında değil? Diyelim ki atama o gün yapıldı o zaman atama belgesinin tarihini merak ediyorum.
 
 1.  Peki bu yapılan atamalar liyakate göre mi, keyfi mi yapılıyor?
 
 1. Atamaların ne kadarı yasal ve mevzuata uygun?
 
 1. "Ben yaptım oldu" anlayışıyla yapılan atamalar, dün FETÖ haksız atamalar yaptı söylemiyle çelişmiyor mu?
 
 1. Kayseri’deki tüm Belediyelerde yapılan atamaların mutlaka ve mutlaka bir Mülkiye Müfettişi tarafından denetlenmesi gerekmez mi?
 
 1. Belediyelerde söylendiği gibi liyakatin bir önemi olmadığı, siyasi görüş ve ahbap-çavuş ilişkisinin önemli olduğu doğru mudur?
 
Benim yazacaklarım şimdilik bu kadar.
 
Kalın sağlıcakla.
 
 
 
 
 

Bu yazı 2158 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • REMZİ YILDIRIM
  1 ay önce
  GÜZEL , ELBETTE BÏR GAZETECİ KONUYU İNCELER TOPLAN..GÜZEL , ELBETTE BÏR GAZETECİ KONUYU İNCELER TOPLANTIDA BULUNURSA SONUNA KADAR HABER KENDİLİĞİNDEN OLUŞUR. TEBRİKLER YUSUF KARDEŞ GAZETECİ GÖRMEMEZLİK YAPAMAZ YAPMAMALIDIR. SENİN KÖŞE YAZIN DOĞRU.