Gastepress.com erken seçim anketi ve anketin anlattıkları!
Reklam
Yusuf AĞAŞE

Yusuf AĞAŞE

Gastepress.com erken seçim anketi ve anketin anlattıkları!

01 Ağustos 2020 - 11:34

Geçtiğimiz günlerde Gastepress.com olarak başlattığımız, ‘Bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?’ anketi yaklaşık 10 gün devam ederken yaptığımız bu ankete son ana kadar toplam 76.155 kişi katılım sağladı.

Türkiye genelinde birçok anket şirketinin yaptığı araştırmaların sonuçlarının aksine sürpriz sonuçlar çıktı. Özellikle bir detay çok dikkatimi çekti yapılan diğer anketlerde Yeniden Refah Partisi’ne seçenekler listesinde yer bile verilmiyordu.

Ayrıca anketin geneline baktığımızda diğer anketlerin aksine bazı partilerin ciddi şekilde oy kaybettiklerini de gördüm.

Sonuçta biz bir anket şirketi değiliz ve bir kuruma ya da kuruluşun tekelinde olan bir araştırma yapmıyoruz. Muhalefet tarafından sürekli dillendirilen ancak iktidar çevrelerince karşılık görmeyen erken seçim tartışmaları ışığında dijital çağın gerekliliklerini yerine getirerek düzenlediğimiz bu ankette her oy kullanan takipçimizin bir kez oy verebilecek şekilde IP adresleri ve log kayıtlarının da sistem yedeklerimizde tuttuğumuzu da hatırlatmak isterim.

 
ANKETE TOPLAM 76.155 KİŞİ KATILARAK OY KULLANDI!

Yapmış olduğumuz anketten çıkan verilere göre, AK Parti'de oy oranı son seçimlerdeki oy oranlarına göre düşüş yaşasa da ilk sıradaki yerini korudu. AK Parti 76.155 kişinin oy kullandığı ankette 24.337 oy alarak %32'lik bir orana ulaştı. AK Parti'yi; ankete katılanlardan 16.723 kişi ise CHP'yi desteklediğini belirterek %22'lik oy oranıyla ikinci sıraya yerleştirdi.

Yazımın başlarında da bahsettiğim gibi birçok anket şirketinin kendilerine yer vermediği Fatih Erbakan'ın Yeniden Refah Partisi ile MHP üçüncü sırayı birlikte paylaştılar, öyle ki ankete katılan ziyaretçilerden 8.767 kişi MHP, sadece 6 oy eksiği ile 8.761 kişi ise Yeniden Refah Partisi dedi.


YENİDEN REFAH PARTİSİ’NİN ANKET BAŞARISI

Yeniden Refah Partisi demişken şu detayı belirtmeden geçmek olmaz geçen yıl Ankara’da yaptıkları genel kongreyi hatırlatmak isterim. Ben de dahil hiç kimse kongrenin yapılacağı o salonun dolacağına inanmamıştı ama salonun 50 bin kişiye ulaştığını görünce kendime evet sanırım Refah Partisi 1994 yılındaki gibi “Yeniden” geliyor demiştim.

Yani işin doğrusu anketten çıkan bu sonuç bana çok fazla sürpriz olmadı. Gerçekten bugün seçim olsa oradan çıkan sonuçta bana sürpriz olmayacak. Son bir yıla baktığımızda aslında Yeniden Refah Partisi Türkiye yapılanmasında büyük çalışmalar yapıyor ve günden güne eski Refah Partisi halini almaya başladığını da gösteriyor.

Tabi ki bu anketten rahatsız olan çevrelerde var ve olacaktır “Olur mu canım! Yeniden Refah Partisi bu kadar oy alamaz” diyenlerde var. Bende diyorum ki bizde her şey şeffaf yukarıda özellikle belirttiğim gibi IP adresleri ve log kayıtları sistem yedeklerimizde mevcut.

Peki o zaman diğer anket şirketlerine şunu sormak gerekmiyor mu? “Neden yaptığınız anketlerde Yeniden Refah Partisi Yok?” asıl sorunun bu olması gerekmiyor mu?

76.155 kişinin katılım sağladığı gastepress.com’un bu anketine 8.761 kişi Yeniden Refah Partisi için oy kullanmış. Demek ki; Babasının yolunda izlenimini veren Fatih Erbakan ile Yeniden Refah Partisi kısa zamanda insanların kalbine girmeyi başarmış.

Ayrıca il teşkilatlarının da özenle seçildiğini de görenlerdenim Kayseri İl Başkanı Önder Narin’in de Kayseri’de kısa zamanda Yeniden Refah Partisi’nden bahsettirmeye başladığını da görüyoruz.

Eee demek ki şunu anlıyoruz anket şirketleri bundan sonraki yapacakları anketlere Yeniden Refah Partisi’ni de koymak zorundalar.

Şunu anlıyoruz ki genel anlamda çoğu partilerde bir kan kaybı var. Yani bugün seçim olsa çok şey değişecek gibi görünüyor.

Kalın Sağlıcakla…

Bu yazı 2636 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Tükenmez kalem
  5 gün önce
  Medya tarafından şişirilen gelecek ve deva partilerinin aslında vaha olduğu , gerçek ve yaşanılmış bir hikayesi bulunan Yeniden Refah partisinin ise toplumda ederinin var olduğu bu ankette anlaşılmış durumda. Halk ikinci kırk yılını yaşayan bu partiyi tanıdıkça daha çok destekleyecektir.
 • Hacı genç
  5 gün önce
  Elinize sağlık. Tebrik eder başarılarınızın devamını dilerim. REFAH GELECEK ZULÜM BİTECEK
 • İbrahim Kırali
  6 gün önce
  Şüphe götürmez bir gerçek....
 • Fikret Duyar
  6 gün önce
  Haberimiz olmadı anketten biz Allah'ın izniyle yeniden refahli günleri görmek için çaba sarf ediyoruz
 • Özcan
  6 gün önce
  Öncelikle teşekkür ederiz. Sormak istediğimiz bir kaç soru var. Ankete katılım 76.155 tekil kullanıcı mı oy verdi. Yoksa 1 kişi birden fazla oy kullanabiliyor muydu? Örneğin telefonu kapatıp yeniden açtığımızda yeniden oy verilebiliyor mu? Aynı kişi aynı wife üzerinden hem telefon hem bilgisayar hem tablet üzerinden oy verilebiliyor mu? Şayet ciddiye alıp cevap verirseniz vereceğiniz cevaba göre yeni sorularım olacaktır. Teşekkür ederiz.
 • Yusuf Ağaşe
  6 gün önce
  Özcan bey merhaba; her yorum ve soru bizler için önemlidir ve dikkate alınır merak etmeyin. Öncelikle anketimiz Türkiye geneli yapıldı ve ankette bütün partilerin il - ilçe başkanlıklarına bilgi verildi. Bunun dışında oy kullanan kişilerin IP ve log kayıtları sistemimizde mevcut her biri tekil IP adresidir. Modem yada telefon açıp kapatarak oy kullanma işlemin de tespit edilip blackliste alınan çok az kullanıcı oldu onlarında oyu sistemde geçersiz olarak sayıldı.
 • Salih gökdas
  1 hafta önce
  Yeniden Refah partisi inşallah yeniden milli görüş yeniden erbakan diyoruz