Gazeteci Ağabeylerimize '' AMA YAŞÇA...
Yusuf AĞAŞE

Yusuf AĞAŞE

Gazeteci Ağabeylerimize '' AMA YAŞÇA BÜYÜKLERİME''

04 Mayıs 2019 - 12:44

                                                                        
Gazeteci nedir? Gazetecilik bir mesleğin adı olabilir ya da Türkçe de ki karşılığı “sıfat” olarak kişinin ödev bakımından, toplumsal ya da hukuksal yönden yeri ve özelliği anlamına da gelebilir sizi bilmem ama bence gazeteci;  n’aber sorusuna doğru,tarafsız ve net cevap verebilendir.

Biz gastepress olarak  bu soruyu soran herkese tarafsız,net ve doğru cevap vermeyi kendimize bir görev olarak üstlenmemiz bazı arkadaşları rahatsız etmiş görünüyor. Belki de bu bakış açımıza sahip olamayan kendini ayna sanan “isim olarak” meslektaşımız ancak görünürde böyle olmadıklarını kendileri de çok iyi bilen hatta yaş olarak bizden büyük ağabeylerimiz var piyasa da.

Gazetecilik halka karşı ciddi sorumluluğu olan kutsal bir meslektir arkadaşlar, bize bu görevi yakıştıramayanlara dönüp kendi manşetlerine bakmalarını tavsiye ediyorum. Hiçbir kurum ya da kuruluşa hizmet etmek amacıyla kurulmadı gastepress ve hiçbir maddi kaygı güdülmeden yürütülmekte işte bu sebepten dolayıdır ki açık yüreklilikle tarafsız ve doğru haberin kaynağı olma yolunda emin adımlarla ilerlemekte. Adımın başında gazeteci sıfatı olmayabilir ki bu durum “bu sıfata sahip olan medya patronu çocuklarından ya da bazı arkadaşlardan” kaynaklanıyordur ancak haber kameramanı olarak başladığım 1994 yılından beri bu piyasanın içinde olduğum bir gerçektir. Bir kurumun kahvaltısında bir araya gelen arkadaşlar beni orada göremedikleri için bu işi yapamayacağımı ya da o sıfata layık olmadığımı düşünebilirler ancak unuttukları bir şey var gazetecinin işi kahvaltı hatrına haber yapmak değil halka doğru bilgi vermek adına haber yapmaktır. Tavsiyemdir bayilerden kendi gazetelerinizi satın almanız sadece resmi ilan almanızı sağlar ancak gastepress gibi okununur olmak kalıcı olmanızı sağlar. Şimdi sizi yüreğinizdeki ombudsmanla baş başa bırakıyorum varsa tabi…

saygılarımla..
 

Bu yazı 714 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Hakan Bicer
  1 yıl önce
  Beni habercilikten teknik kadroya geciren mecbur birakan birazda utancla tanik oldugum. Basin icin ayrilan masadaki kuru pastalara saldiran. Kimin tokmagi elindeyse onun davulunu calan. Reklami var diye bazi kurumlarin gunahini gormezden gelen. Santajla reklam alip haram parayi evine goturen. Sonrada toplum icinde adammis gibi dimdik duran para onunde secdeye kapanan sozum ona gasteciler oldu cok sevdigim bu isten beni sogutanlar. Simdi de sanki sektorde tekelmis gibi sayginliklari varmis gibi baska insanlari lekelemeye calisiyorlar. Bizim susmamiz edebimizdendi bilmedigimizden degil.
 • Şükran Öke
  1 yıl önce
  Helal kardeşim