Nam-ı Değer Şirin Başkan
Reklam
Yusuf AĞAŞE

Yusuf AĞAŞE

Nam-ı Değer Şirin Başkan

20 Mayıs 2019 - 11:26

Öyle bir başkan düşünün ki;

Dağdaki kuzuyu kucaklayıp okşayacak kadar MERHAMETLİ, sürünün çobanıyla muhabbet edecek kadar İNSANİYETLİ, en ücra mahallelerde oturan vatandaşlarına ulaşabilecek kadar GAYRETLİ, yaşlıların ellerini öpüp, küçükleri bağrına basacak kadar ŞEFKATLİ, parti işlerinde kiraladığı aracı, devlet işlerinde ise resmi aracını kullanacak kadar ADALETLİ, derdini anlatmak için gelen vatandaşının gönlünü kırmayacak kadar DİKKATLİ, yaptığı ibadeti reklam olmasın diye hiçbir yerde paylaşmayacak kadar HAKİKATLİ, küçük bir fidanı bile toprakla buluşturmak için yürekten İSTEKLİ,  kapısına gelen misafirine HÜRMETLİ, sofrasına oturanlara ise İZZETLİ, fırında köylü kadının tandırında börek pişirecek kadar MAHARETLİ,  doğru bildiklerini dava şuuru bilinci içerisinde savunacak kadar YÜREKLİ!

Bu kadar üstün meziyetleri bir arada barındıran başkan nerede diyeceksiniz?
Söyleyeyim.

Burada. 

Anadolu’nun tam ortasında. Yani Kayseri’de.

31 Mart’ta yapılan yerel seçimler öncesi  ‘Yaşamak için Yaşatmak için’ sloganıyla yola çıkan ve ‘Yüreklere dokunmadıkça kendimizi başarılı sayamayız’ diyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’dan bahsediyorum.

Kendisine parola olarak belirlediği yüreklere dokunmak ilkesini en iyi şekilde başaran ismidir Ahmet Başkan. Öyle ki, seçimlerde aldığı yüzde 61’lik oy oranı da bu başarının ispatıdır aslında. Partisinin belirlediği tevazu, samimiyet ve gayret ilkelerinin vücut bulduğu isimdir Ahmet Başkan. Öyle kolay değil hem siyaset yapacaksınız hem de her söylediğinizde tevazulu olup, samimiyetle inanıp gayretle çalışacaksınız. İşte bunu başarmış bir isimdir Ahmet Başkan. Bulunduğu makamın kendisine sağladığı imkanları hiçbir zaman popüler siyaset malzemesi olarak görmedi. Seçim dönemi boyunca yaptığı çalışmalarda hiç kimseye yapamayacağı işleri vadetmedi. Belki de bu yüzden çok sevdi insanlar bu açık sözlü insanı. Yüzünden gülücükler eksik olmayan bu yürekli insana kendilerince Şirin Başkan ismini taktılar. Seçim döneminde oturduğu mütevazı esnaf sofralarını seçimden sonra da terk etmedi.  Onlarla yine aynı sofra etrafında buluşup sohbet etti. Sokakta tanıdığı tanımadığı kim varsa selam verip hatrını sordu her yürudüğünde. Mesela kendi siyasi düşüncesinde olmayan insanların bulunduğu dernekleri, toplulukları ziyaret etti.  Kimseye ayrımcılık yapmayacak kadar eşitlikçi, rakip parti adaylarını ziyaret edecek kadar da centilmendi. ‘Bu şehre hizmet ortak paydamız olmalı' diyerek ziyaret etti herkesi.  

Çocukla çocuk, büyükle büyük olmayı bildi her zaman. Mahalle aralarında karşılaştığı çocuklarla futbol oynayıp, halat çekme yarışmasında yenilen taraf olması gerektiğinin bilincinde hareket etti.  Virane yapıda ömür çürütmüş kadının kanser hastası babasının sıcak bir yuva özlemini giderip, doğuştan duyma yetisi olmayan minik Elif’e biyonik kulak olmayı başardı mesela.  Doğuştan engelli Resul'un 3. kattaki evine asansör inşaa ettirip dünyaya açılan kapısı, hayata bağlanan umudu oldu bir yandan. Kimsesizlerin kimsesi olmak için kurdu ikinci el eşya ve gıda marketini.  Söyleyecek sözü olanlar için kültür sanat merkezleri, elinden geleni ardına koymayacak maharetli kadınlar için ise kurs merkezleri inşa etti. Gözü hep yükseklerde olanlar için de General Emir Uzay ve Havacılık Merkezi’ni faaliyete geçirerek geleceğin astronot ve bilim adamlarına yol gösterdi. 

İşte böyle başarılı oldu Ahmet Başkan. Bu yüzdendir ki toplumun her kesiminden kabul gördü bütün yaptıkları. Samimi tavırlarıyla fethetti gönülleri. Bugün sokakta insanlar arasında Şirin Başkan olarak anılıyor olması yaptıkları başarılı çalışmalarından olsa gerek. Bir gün yolda yürürken size karşıdan hayırlı günler temennisinde bulunarak seslenen naif sesli, orta boylu, güzel yüzlü, babacan tavırlı, çakır gözlü, ak sakallı gülen bir kişi görürseniz bilin ki o kişi Kocasinan Belediye Başkanı yani nam-ı diğer Şirin Başkan’dır.

Bu yazı 1199 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Karaoğlan
    1 yıl önce
    Tamı tamına