OSB Başkanına Yakışmayan Üslup!
Reklam
Reklam
Yusuf AĞAŞE

Yusuf AĞAŞE

OSB Başkanına Yakışmayan Üslup!

24 Şubat 2021 - 00:56

Yazdığım tüm Kayseri OSB yazılarında bu güne kadar Müfettiş Raporlarının dışına çıkmamıştım. Aslında bugün yine rapordan yazmayı planlamıştım. Ama dün akşam Kayseri’nin Uydu kanallarından bir tanesinde Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tahir Nursaçan’ın konuk olduğu programı seyredince fikrim değişti.

Neden mi?

Dün Kayseri’nin uydu kanallarından olan Kent Türk’ün  Para Analiz Programına Konuk olan Sayın OSB Başkanı öyle şeyler söyledi ki ‘’PES’’ dedim.

Bir OSB Başkanı ne olursa olsun çıkıp ta kendi sanayicisine Terörist diyorsa, Hain diyorsa ben kendi payıma kendi adıma yazıklar olsun diyorum.

Ben bu olayların başından beri çok dikkatli takip edenlerdenim.

En başa dönelim sayın başkan bu olayların ilk başlıngıcı sizin personellerinizden bazı insanlara FETÖ’cü damgası vurarak bu insanlara ‘’VATAN HAİNİ’’ damgası vurarak işten çıkartmanızla başladı. Sonrasında  bu insanlar ‘’ Hayır biz vatan haini değiliz FETÖ’cü değiliz’’ diyerek yargıya gittiler. Yargıda siz ne kadar da biz hiçbir dava kaybetmedik deseniz de bu davaları kaybettiniz. Bu insanlar ifadelerinde biz bu sebepten değil yönetimin yanlış harcamalarına karşı çıktığımız için çıkartıldık deyince Türkiye Cumhuriyetinin Sanayi Bakanlığı da Kayseri OSB’ye Müfettişler yolladı. Müfettişlerin sizin de dediğiniz gibi 8 aylık denetim sonrası çıkan raporda, sizin ve yönetiminizin yaptığı güzel hizmetleri tamamen çürütecek, göz ardı edecek, Müsriflik boyutuna gelecek şekilde yaptığınız yanlış harcamalar  bu raporda ortaya çıkınca e haliyle bazı Sanayicilerde bu yapılan yanlış harcamalara kızarak karşınıza çıktılar.

Peki başkan bu olayları başından beri takip ediyorum size karşı çıkan Sanayicinin ağzından ben size karşı ‘’HAİN, TERÖRİST, DARBECİ’’ diyeni ne gördüm ne de duydum.

Size bir tek ‘’MÜSRİF BAŞKAN’’ dediler. Buda dün Akşam sizin TV Kanalında söylediklerinizin yanında hiçbir şey kalıyor sayın Başkan.

OSB’ne Sahip Çık Platformu sözcüsü İş İnsanı Sayın Bekir Kiracıoğlu düzenledikleri basın toplantısında ve çıktığı Tv programlarında bile sizden bahsederken Sayın Başkan diye bahsetti.

Peki Sayın Başkan ne olursa olsun sizin Sanayicinize bıkmadan, Usanmadan sordukları soruların tamamına cevap vermek yerine ‘’TERÖRİST,HAİN, DARBECİ’’ demeniz size yakıştımı bu memleketin bir evladı olarak soruyorum size.

Keşke programa çıkmadan önce Sayın Bekir Kiracıoğlu’nun Basın yoluyla sorduğu (birazdan yazımın altında da bu soruları tekrar size hatırlatacağım) sorulara cevap verseydiniz.

Yakışmadı Sayın Başkan OSB Başkanı olarak size kendi memleketinin evlatlarına ve Sanayicisine ‘’TERÖRİST, HAİN, DARBECİ’’demek yakışmadı.

Sizi kimler veya kim yönlendirip bilgilendiriyorsa inanın size iyilik etmiyorlar Hürriyet Gazetesinde çıkan haberlere ‘çok büyük paralar verildiğini ispatlamazsanız vebali boynunuza Sayın Başkan, dün akşam aynen siz söylediniz bunu. Hatta yine çok büyük ithamda bulundunuz terör örgütü PKK’ya hizmet eden HDP Milletvekilinin verdiği soru önergesini bile bu sanayicilerin üzerine attınız. Herşeye eyvallah ama bence dün akşam sizin yanınızda olan, hatta yönetiminizdeki Sanayicilerden bile bu kadar da olmaz diyen insanları da ben biliyorum başkan.

Başkanım siz bu dediklerinizi  ispatlamazsanız bu kadar vebali taşıyamazsınız o yüzden gerçekten dün akşam ‘’PES’’ dedim.

Siz bence aşağıda yayınladığım sorulara cevap verin. Tabi ki vermeyeceksiniz ama ben yinede hatırlatayım dedim Sayın Başkan.

İşte OSB yönetimine yöneltilen 15 soru:

Soru 1 : Kayseri OSB’nin IDC Savunma Sanayi Tic. AŞ ile ilişkisi nedir? Ne boyuttadır?

Bu şirketin ortaklarının Osmanlı Odası Eserlerinin alındığı Kırmızı Beyaz Sanat Galerisi ile bir akrabalık ilişkisi var mıdır?

Yeni kurulan IDC Firmasından ne tür danışmanlık hizmeti alınmıştır ki yaklaşık 2.500.000TL ödenmiştir. Kayseri OSB Savunma Sanayi programından, IDC Firma ortaklarının yurt dışı bağlantıları nedeniyle mi çıkarıldı?

Soru 2: 
Önceki Genel Kurullarda Kayserispor'a verilen ve borç verme şeklinde kayıtlara geçen 300.000TL için bu borç işlemi bağışa dönsün temennisinde bulunan belediye başkanımızı yuhalatacak dereceye kadar tepki gösteren Sn. Nursaçan, Kayserispor’un deplasman konaklama bedeli olan 270.000TL'lik faturayı Kayseri OSB kasasından ödediniz mi?

2020 Yılında Kayseri OSB kasasından 200.000TL ödeyerek loca satın aldınız mı? Bu işlemler için Genel Kurul veya bakanlık onayı aldınız mı?

Soru 3: 01.05.2019 / 01.12.2020 tarihleri arasında Türkiye İhracaatçılar Meclisi üzerinden Dubai Ticaret Merkezi için OSB kasasından yaklaşık 72.000.000TL para gönderdiniz mi? Bu miktar için OSB adına Halk Bankası'ndan kredi kullandınız mı?

2019 yılı içerisinde 4 kişinin katıldığı 3 gecelik Dubai gezisi için OSB kasasından 100.000TL ödendi mi?

Dubai projesinin teşvik haricinde kalan kısmı için katılımcılara bir bedel bildirimi yapıldı mı? Bu bedeller için herhangi bir teminat alındı mı? Katılımcı firmalar bu bedelleri ödemez veya ödeyemez duruma gelirlerse bu bedelleri kim karşılayacaktır?

Soru 4:
 GES için teminat mektubu yerine alınan senet olayı için OSB'ne Sahip Çık Platformuna dava açacaktınız, açtınız mı? Açtıysanız davanın akıbeti ne durumdadır?

Soru 5: Topladığınız Scada Sistem bedellerini idari bina yapımında kullandığınız için EPDK yüklü miktar ceza kesecekken, şehrimizin ileri gelen siyasileri devreye girerek sanayicimiz için bu durumu düzelttiler mi?

Soru 6:
 Ortağı olarak göründüğünüz Kayseri Atık Şirketi'nin 2016 yılındaki Kırım Gezisi ile bir ilişkisi var mıdır? OSB adına katıldığınız gezilerde şahsınız ve sirketiniz adına
iş görüşmeleri ve bağlantılar kurmaya çalışmayı etik buluyor musunuz?

Soru 7: Kayseri OSB’nin 172.000.000TL borcu olduğu iddiamızı belgelerle çürütmeyi düşünüyor musunuz?

Soru 8: 2016 yılındaki genel kurulda 14 Milyon TL tutacak diyerek onay istediğiniz idari bina için (Arsa Dahil) maliyetin 23.000.000USD olduğu doğru mudur?

Soru 9: Fuar alanını 300.000TL+KDV ye kiraya verdiğiniz TÜYAP Fuarcılık’tan başka bir bedel alabildiniz mi? Bu kira bedelini nasıl belirlediniz? Belirlerken Maliyet/Yıl analizi yaptınız mı?

Soru 10: 2019 yılında koşulları tutmamasına rağmen yönetim kurulu üyelerine işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı verdiz mi? Verdiyseniz diğer koşulları tutmayan sanayicilerimize işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı neden vermiyorsunuz?

Soru11: Yap işlet devret ile yapılan ve Yapı Kredi Bankası'nın oturduğu binayı 1.000TL bedelle Vakıfa devretme kararı aldınız mı? Bu binayı kiralayan Emlak Katılım Bankası ile Vakıf Mülkü gibi sözleşme düzenlediniz mi? Daha sonra medyada yayınlanan yazılar üzerine sözleşmeyi OSB adına değiştirdiniz mi?

Soru 12:
 Okul mülkiyeti ve Tır parkı alanını vakıfa devretmek için yönetim kurulu kararı aldınız mı?

Soru 13: Sadece 2016 yılında basılan 8 kitap için OSB kasasından 8 sefer de toplam 356.000USD para ödediniz mi?

Soru 14:
 Basın yayın eski müdürünüz Recep Yıldırım, sizin müfettiş ifadenizdeki basına verilen paralar konusu ile ilgili suçlamaları nedeniyle mi istifa etti?

Soru 15: Sizden önceki yönetimi, yönetim kuruluna arsa vermişler diyerek eleştirmenize rağmen, 2020 yılında kendi yönetim kurulunuza arsa vermenizi ne kadar doğru buluyorsunuz?

O yüzden ne diyorduk sayın devlet büyüklerimiz. 
Bu kadar aşikar kirliliklere bu ülkenin yargısı ve gerekli kurumları er geç el koyacaktır ancak "GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR" sözünü hatırlatmak isterim.
 
Kalın Sağlıcakla...

Bu yazı 6048 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum