Dünyada en hızlı gelişim gösteren sektör teknoloji olmuştur. Hemen her dakika yeni bir teknoloji ürünü piyasaya sürülüyor. Teknoloji ürünleri içinde ülkemizde en çok ilgi gören ve satış rekorları kıran teknoloji ürünü cep telefonu olmuştur. Her herkeste her bütçeye uygun cep telefonu ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. Ancak, gelir durumuna aldırış etmeden hunharca harcama yapan kişiler de ne yazık ki bu ülke de var. Gelirinin 2 katından daha fazla cep telefonu alanların temel derdi, çevrede dikkat çekmekten başka bir şey değil.
Üretimi yapılan cep telefonları ülkemizde çok kısa zaman satılıyor. Teknoloji ürünleri yerinde ve amacında kullanıldığı zaman çok faydalı ürünlerdir. Ama ne yazık ki ülkemizde özellikle 18-35 yaş grubunda amacının çok uzağında kullanılıyor.
Sigara ve Alkol bağımlılığının 2 katı oranında cep telefonu bağımlılığı göze çarpıyor. Uzmanların sürekli uyarmasına rağmen günün 24 saat cep telefonunu elinden bırakmayan insanlar var. Alışkanlık haline gelen cep telefonu bağımlılığı toplumda kopmalara ve ayrışmalara neden oluyor. Aile kavramının bozulmasına neden olan cep telefonu geri dönüşü mümkün olmayan parçalanmalar oluşturuyor. Akrabalık, komşuluk, arkadaşlık kavramının yok olmasını temel nedeni cep telefonudur. İnsanlar en mutlu ve en üzgün durumlarını bile sosyal medya üzerinden paylaşıyor.
Günlük hayatta aileler evde sohbet bile etmemekteler. Herkes eline aldığı cep telefonu ile sanal dünyanın içine girmekte ve buradan çıkmamacasına bir yaşam sergilemekteler. Oysaki bu teknolojinin üretildiği Uzak doğu'da, kültür ve sosyal yaşamları ile örnek olan birçok Avrupa Ülkesinde Türkiye'de olduğu kadar yaygın bir teknoloji kullanımı yoktur.
Teknoloji bağımlılığı ne yazık ki aile mahremiyetini de ortadan kaldırdı. İnsanlar yemek, ziyaret, tatil gibi özel anlarını anında herkese paylaşıyor. Uzmanlar özellikle teknoloji bağımlılığı konusunda aileleri ve çocukları sıklıkla uyarsa da bu uyarıları, hiçbir şekilde dikkate alan yok. Toplu taşıma araçlarında seyahat eden kişiler sanki Nasa merkezinde çalışıyorlar gibi...
Ellerinde telefon, kulaklarında kulaklık sanırsanız atomu parçalara ayırıyorlar. Halbuki yaptıkları, başkalarının sosyal medya paylaşımlarını takip etmek. Saçma sapan paylaşımlara yorum yapmak...
Özellikle küçük yaştaki çocukların çok sıklıkla cep telefonu kullanması ve ailelerin buna bir türlü engel olmaması çocukta ciddi ruhsal sorunlara neden oluyor. Aileler ağlayan çocuklarını susturmak için çocuklarının ellerine cep telefonu veriyor. Ülkemizde sigara tüketim yaşı 10'a kadar inmiş olsa da cep telefonu kullanım yaşı da 3'lere kadar indi.
Ülkemizde Cep telefonun bu kadar yaygın bir hal kazanması, ileri ki yıllar için beni derin endişelere sevk ediyor. Akraba ve arkadaş ziyaretlerinin bitme noktasına geldiği şu durumda, ileri yıllarda da aile kavramları bitecek gibi.