Hasan KOCATEPE

Hasan KOCATEPE

"Biz"

18 Haziran 2020 - 14:05

Doğduğumuz günden bugüne yaptığımız tercihler ve razı geldiğimiz özelliklerimiz var. Nasıl ki yaş, cinsiyet, köken, ırk, bir engelin olup olmayışı bizim tercihimiz değilse; din, inanç, ideoloji, cinsel yönelim gibi konular kendi tercihlerimizdir. Eğer ki özgürlük kavramını bir başkasının kişisel sınırını ihlal etmediğimiz son nokta olarak tanımlayacak olursak, az evvel bahsettiğimiz kendi tercihimiz olan konuların bir başkasına dayatılmadığı durumlarda onlar yüzünden farklı davranılmaya maruz kalınmamız kabul edilemez.


Son olarak ABD’ de yaşanan George Floyd olayı hepimizin malumu. Floyd’un ölümüne sebep olan muameleyi görmesinin tek sebebinin ise ten rengi olması içler acısı bir gerçek. Başkanlık ikametgâhının adı bile ‘’White House’’(Beyaz Saray) olan bu ülkede benzeri olayları birçok kez görmüştük. Floyd nazarında ayrımcı, ırkçı yaklaşımları, yapılan muameleleri ve doğurdukları sonuçları kötü görmek, protesto etmek ne kadar doğruysa, tepki gösterme şeklini Vandalizm olarak belirlemek o kadar yanlış. Ki bu durum zaten başlı başına protest bir durum yaratıyor. Vandalizm dışında başka bir tepki gösterme yöntemi ise ‘bizde bu olmaz, biz şöyle iyiyiz, siz şöyle lanetlisiniz’ gibi kendi içinde biz-siz-kendi ırkını yüceltme-başka bir ırkı küçümseyip kötüleme gibi ırkçı, ayrımcı hatta faşist söylemler kullanmak. Ya arkadaşım tamam kaş yaptın ama iki gözden olduk be! Zannetme ki ırkçılık, ayrımcılık sadece ten rengiyle oluyor. Hele ki ülkemizde ayrımcılığın pozitifi, negatifi birçok şekli şüklü var.
 

Ayrımcılık konusunda en kabullenilesi düşünce Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Türküm diyen herkes Türk’tür” düşüncesidir. Ne bu cümledeki “Türküm” ibaresi ne de ‘Ne mutlu Türküm diyene!’ de ki “Türküm” ibaresi ayrımcı, ırkçı söylemler değildir. Aksine Türkiye Cumhuriyeti toprakları içerisinde ve Türk bayrağı altında yaşayan herkes dili, dini, ırkı, ten rengi gözetmeksizin bir aidiyeti paylaşır ve aynı hakka sahiptir demektedir.
 

Mustafa Kemal’in izinde önce ülkemizde ve sonra tüm dünyada “BİZ” olabilmek dileğiyle.

Bu yazı 1345 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ebubekir AYTEMUR
  3 hafta önce
  Ağzına, zihnine sağlık güzel kardeşim. Yazılarını ilgi ve bilhasssa merakla takip edip bekliyoruz. Selamlar, sevgiler Ankara'dan..
 • K&C
  3 hafta önce
  Yüreğine ve ✏️ kalemine sağlık. Çok güzel olmuş
 • A&C
  3 hafta önce
  Eline yuregine saglik...